Skruzdėlės

Yra tūkstančiai skirtingų skruzdžių rūšių, tačiau mūsų šalyje dažniausiai pasitaikančios rūšys yra:

Juodosios (sodinės) skruzdės – skruzdės darbininkės būna 4–5 mm ilgio, bet motinėlės ilgis gali siekti net 15 mm. Pavasarį motinėlės deda kiaušinėlius lizduose, kurie paprastai būna dirvoje, bet gali būti ir mūro sienoje arba po medžio žieve. Juodąsias skruzdes traukia saldus maistas ir jos palieka feromonų pėdsaką iki lizdų, kad kitos skruzdės galėtų ateiti iki maisto šaltinio.

Faraoninės skruzdės – skruzdės darbininkės būna 1,5–2 mm ilgio, bet motinėlės ilgis siekia 4–6mm. Tiek skruzdės darbininkės, tiek motinėlės – geltonai rudos spalvos. Faraoninės skruzdės kilusios iš atogrąžų šalių ir joms reikia dirbtinės šilumos, kad galėtų išgyventi bei daugintis. Todėl jos dažniausiai gyvena dideliuose šildomuose pastatuose: ligoninėse, viešbučiai ir daugiabučiai namai. Šių skruzdžių racioną daugiausia sudaro yrantys maisto produktai. Jos nešioja pavojingus suėsto maisto mikrobus.

Raudonosios ugninės skruzdės – darbininkės būna 3 mm, o motinėlė – iki 6 mm ilgio. Šios skruzdės rausvai rudos spalvos ir veisiasi kolonijomis po 100 tūkst. arba daugiau individų! Kiekvienai kolonijai vadovauja motinėlė, kuri padeda nuo 150 iki 200 kiaušinėlių per dieną. Ugninės skruzdės stato iki 2 metrų aukščio skruzdėlynus, paprastai atvirose, saulėtose vietose. Ugninės skruzdės gelia gyvūnams ir žmonėms, jų įgėlimas – ypač skausmingas.

Kaip apsisaugoti nuo skruzdžių – Dauguma juodųjų arba sodinių skruzdžių užklysta į Jūsų namus tik ieškodamos maisto ir jas traukia saldžios bei lipnios medžiagos. Įsitikinkite, kad namuose nėra lengvai pasiekiamo maisto šaltinio:

  • visada uždenkite maistą – mes nežinome, kur skruzdė buvo prieš užropodama ant Jūsų maisto!
  • nedelsdami nuvalykite visą nukritusį maistą ir išsiliejusį skystį
  • išvalykite virtuvės prietaisų apačioje esančius maisto likučius
  • įsitikinkite, kad visos šiukšliadėžės su sandariais dangčiais. Kompostą laikykite atskirtą ir uždengtą
  • kai tik Jūsų naminis gyvūnėlis paėdė, iš karto padėkite jo maistą

Galite neleisti skruzdėms patekti į namus, užsandarindami galimus įėjimus: plyšius ir įtrūkimus durų ir langų rėmuose ir kt.